OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 22.05.2009 12:09:29 

Zakrslé králiky

♥Správanie a výchova♥

♥Správanie a výchova♥

Zvukové prejavy

Pre prežitie v prírode museli králiky vyvinúť chovanie maximálne tiché a nenápadné,aby neprilákali nepriateľa.Preto tiež domáce králiky vydávajú len málo zvukov a pokiaľ nejaké,potom  prevažne v konfliktních situáciach alebo pri aktivitách spojených s párením.

Pišťanie: Úzkostlivý nárek, ktorým sa prejavujú mláďatá,napr. keď ich po prvý raz vyberiete z hniezda aby ste ich skontrolovali.Tiež mláďa položené mimo hniezda,môže takto úzkostlivo pískať.

Reptanie: Krátke a rýchle po sebe nasledujúce prejavy nespokojnosti.Takto "reptá" napr. králik vrátený po výbehbu späť do klietky.

Bručanie: Najčastejšie ich vydáva samček ihneď po párení.Niektorý samci tak bručia a brblú,keď si samičku nahovárajú.

Prskanie a vrčanie: Je vždy znamením odporu alebo agresivity,po ktorej môže následovať rýchly útok. Tieto zvuky sú tiché a nie vždy zreteľne rozpoznateľné.

Krik: Signalizuje iba smrteľnú hrôzu,napr. keď králika chytí dravec, keď je bolestivo zranený, alebo umiera na srdcový infarkt. Veľmi plaché mladé králiky môžu hlasne kvíkať pri nečakanom zdvihnutí.

Silné škrípanie zubov: Väčšinou je spojené s matným a kalným pohladom a celkovým zvieraťom. Je vždy signálom veľkých bolestí.

Tiché drmolenie: Pri škrabaní a mazlení králik "melie" čelisťami. Je to vždy zanemním spokojnosti, ale u každého sa prejavuje aj intenzitou.

Bubnovanie: Vzniká dupaním obivoch zadných končatín do podlahy (jednotlivé alebo zdvojené údery). Znamená vždy rozčúlenie alebo nespokojnosť. Divoké králiky dupú,aby varovali ostatních pred nepriateľom.

 


 Reč tela

Panáčkovanie: Pokiaľ králik počuje alebo vidí niečo,čo upúta jehi pozornosť, napriami sa a pozerá sa.Králik tým získa rozhľad a môže tiež nasávať pachy a lepšie počuť. Panáčkuje ale tiež preto, aby sa dostal k potrave.

Prevalovanie: Znamenie krajného blaha a spokojnosti.

Hrabanie a škrabanie: Toto chovanie môže mať rôzne významy. Môže ísť o vrodené hrabavé pohyby,pretože králiky si vyhrabávajú nory. Pohlavne dospelý samci a samičky v ruji a období "tehotenstva" nekľudne hrabú podstieľku. Rozrušený samci škrabú po zemi, keď sa v blízkosti objaví súper, často k tomu stačí iba jeho pach. Ak hrabe Váš králik prednými nohami po tom, ako ste ho pohladkali,môže to tiež znamenať že chce viac prejavov vašej náklonnosti.

Odskočenie od Vašej ruky: Králik tím chce naznačiť, že teraz chce mať svoj kľud. Pokiaľ jeho žiadosti nevyhoviete, môže Vás aj uhryznúť.

Olizovanie: Toto chovanie sa nazýva tiež sociálna starostlivosť.Zvieratá, ktoré sa majú radi,sa k sebe vzájomne túlia, približujú sa hlavami a jeden druhému olizuje tvár. Pokiaľ Vám Váš králik olizuje ruku, má vás rád a prejavuje Vám tím svoju priazeň. Pri hladkaní sa môže stať, že bude králik olizovať aj Váš rukáv alebo vankúš, pretože jeho potreba taktu je veľmi silná.

Krátke potrasenie hlavou: Môže znamenať podráždenie, alebo prejavy neľúbosti: "Teraz mám toho tak akurát dosť."

Krčenie sa: Zakrslík sa tiskne celým telom j zemi, uši má položené dozadu a aj hlava je sťažená dole. Králik sa takto podraďuje inému. Pokorný králik prejavuje takéto chovanie aj pred človekom. Pokiaľ králik tímto spôsobom reaguje na náhle nebezpečie alebo silný zvuk, má pri tom široko roztvorené oči, prudko dýcha a jeho telo pôsobí stuhlé,pokúša sa predstierať, že je mŕtvy.Buďte opatrní, keď sa k nemu približujete.Králik môže panicky vyskočiť a pokúsiť sa nájsť záchranu úkrytu.Zostaňte kľudne stáť, potichu na zviera hovorte a približujte sa k nemu opatrne.

Uvoľnené sedenie: Uši sú položené. Toto je kľudová poloha a zvieratko by ste teraz nemali rušiť.

Ležanie na boku: Hlava leží na zemi, nohy sú voľne natiahnuté, oči sa pomaly zatvárajú.Králik chce spať.

Predná časť tela je natiahnutá, zadná prizdvihnutá, uši nastavené vpredu, chvostík leží: zvedavosť.Chvostík natiahnutý: Králik je ešte stále zvedavý, ale neistý a prpipravený k úteku.Buďte opatrný, pokiaľ má zviera pri tom naviac položené uši dozadu a vydáva vrčivé zvuky(tieto zvuky nevydáva vždy).Môže veľmi rýchlo vyraziť a uhryznúť Vás alebo uškrabnúť.Takíto útok je znakom sebaobrany a je dôsledkom zlého záchadzania zo zvieraťom.

 

Pojédanie trusu zo slepého čreva: V slepom čreve králika sa vďaka zvláštnim baktériam vytvárajú životne dôležité vitamíny(Vitamín B 12) a surová bielkovina,ktorá je vylučovaná v podobe mäkkého trusu. Králik tieto "vitamínové tabletky" je obvykle priamo z konečníka a je ich nerozžuvané.Tento druh trusu nájdete aj v podstieľke.

 


 Výchova

Ako naučiť králik čistotnosti?

Králik je od prírody čistotné zviera a to môžete využiť. S výchovou k čistotnosti začíname už v klietke. Do rohu, kde králik najradšej vykonáva svoju potrebu, položte záchod pre králiky,naplnený zverimexom,hoblinamy...Navykne si králik na túto toaletu, bude ju používať aj pri prvom výlete v izbe. Rada zakríkov sa totiž zo začiatku neodvažuje príliš ďaleko od istoty svojho domova a pre vykonanie potreby sa vracia do otvorenej klietky.Keď sa prechádzky po izbe pretiahnu, doporučujeme vložiť do izby ešte jeden králičí záchod.

Ďalšie tipy:

·       Do druhej toalety pridajte trochu podstieľky s bobkami zo záchodu z klietky.

·       Zviera vždy znovu posaďujte do misky určenej za záchod v izbe. Nebuďťe netrpezlivý, keď zo začiatku vždy vyskočí von a potrebu vykoná inde.

·       Vypozorujte, či má v miestnosti nejaký obľúbený kútik, a tam toaletu postavte.

·       Suché bobky roztrúsené po miestnosti zameťte alebo vysajte.

 

Táto sekcia sa ešte dokončuje!

 

 

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok