Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 22.05.2009 12:09:29 

Zakrslé králiky

♥ Králiky ♥

 O králikoch

Králiky

Králiky sú roztomilí domáci maznáčikovia. Sú to milé a dobromyseľné zvieratká a pri dobrom zaobchádzaní sú veľmi krotké. Králiky sa ako domáce zvieratá chovajú stovky rokov, ale napriek tomu majú rovnaké prirodzené inštinkty ako králiky divé. Bývajú plaché a ľahko sa vyľakajú, aj keď im už nehrozí nebezpečenstvo od šeliem a dravcov ako v prírode. Preto sa s nimi musí zaobchádzat’ jemne. Králikovi, ktorého chováte pre potešenie, musíte umožnit’ pravidelne sa prebehnút’ aby mohol skúmať okolie a aby cítil pod nohami zem, presne tak, ako to robia divé králiky, ked’ vylezú z úkrytu za potravou. A potrebuje aj spoločnost’ pretože pre králiky je prirodzené žit’ v rodinných skupinkách. Keď budete chovat’ len jedného králika, môže sa cítiť osamelý, ak nebude mať dostatok ľudskej spoločnosti.
 
Králiky Vám nemôžu povedať, čo cítia a čo chcú, ale keď ich budete mať nejaký čas doma, zistíte, ako sa správajú, keď sú hladné,a kedy chcú, aby ste ich pustili prebehnúť sa, alebo kedy by boli radšej v pokoji.Keď spoznáte svoje králiky, vycítia, že im rozumiete, a začnú Vám veriť a budú mať potešenie z vašej spoločnosti.Niektoré králiky sú viac plaché ako iné, ale sú aj králiky, ktoré tak milujú ľudskú spoločnosť, že z vlastnej vôle vyskočia niekomu na kolená.

 

 Ako králik vidí?

Králik má obdivuhodne veľké zorné pole. Môže vidieť nielen kolom dokola, môže aj pozorvať dokonca i vzdušný priestor nad sebou. Jeho oči reagujú na najmenší pohyb.Pre zviera, ktoré má v prírode veľa nepriateľov, ako napríklad dravé vtáky alebo kuny a líšky, sú zmienený kruhový rozhľad a okamžitá reakcia na optické podnety životne dôležité. Iba tak môže zavčas spoznať nepriateľa a utekať. Králik má ľahko vyčnievajúce oči, posadené hore po stranách hlavy. Kôli tomu má skro kompletný rozhľad - narozdieľ od nás ľudí. Platí to pre všetky zvieratá, ich obranou je útek. Avšak schopnosť objaviť nepriateľa blížiaceho sa zo vzdušného priestoru alebo zozadu znamená pre králika omedzenie pri priestorovom videní. Celý svet vníma ako "placku", asi tak, ako keby sme si prikryli jedno oko. Ako zviera aktívne hlavne za súmraku je králik vybavený na dobré videnie pri zhoršených svetelných podmienkach. Vyhýba sa ostrému slnečnému svetlu, pretože nieje schopný zužovať v odpovedajúcej miere svoje zorničky. Či králik vidí svet farebne, to je sporné. Možno vie rozlišovať medzi zelenou a červenou farbou.

Čo tvojmu králikovi spriemní život?

Vždy sa približuj k svojmu králičkovi pomaly zpredu a nerob rýchle pohyby, inak u neho vyvoláš chovanie odpovedajúceho reflexného úteku.Ak chceš králika pozdraviť , sadni si k nemu a dopraj mu, aby  v kľude očuchal tvoju ruku.

Ako králik počuje?

Uši králika sú postavené ako ozvučnice. Králik s nimi môže hýbať,bez toho aby pohol hlavou. A dokonca  pohybuje každým uchom nezávislo, takže dokáže zachytiť zvukový priestor odpovedajúci 360 stupňov. Barani  s visiacimi ušami majú údajne omedzebé sluchové možnosti. Určité zvuky si králiky dobre pamätajú. Koniec koncov môžu  králiky zaznamenať a znova spoznať farbu ľudského hlasu.

Čo tvojmu králikovi spriemní život?

Zabráň búchaniu dverí, alebo hlučnej zábave v blízkosti zvieraťa. Prenikavé, jačiace a rezavé zvuky sú pre králiky ľakavé.

Čuch

Schopnosť čuchového vnímania hrá vo svete králikov vedľa zraku najdôležitejšiu rolu. Vzájomne sa poznajú nielen ako priateľ alebo nepriateľ, "prečítajú" si aj pachové odkazy , ktoré druhý z kolónie v okolí zanechali. Zvláštnosťou je pohyblivý nos . Vnútorné čuchové riasy sú stále v pohybe a sú rytmisky posúvané. Králik tak kontroluje prísun vzduchu a s ním aj ten najslabší pach a prúdiace pachové signály. Sliznica v nose je veľmi citlivá.

Čo tvojmu králikovi spriemní život?

Dávaj POZOR, aby tvoje ruky neboli cítiť parfémom, mydlom alebo čistím prostriedkom. To nielen podráždi králika veľmi citlivou nosnou sliznicou, ale tiež zabráni tomu , aby ťa králik opäť spoznal. Tak isto ho podráždi aj prach a sene alebo suchý vzduch v izbe.

Chuť

Chuťové bunky králika sú rozmiestnené v papulke a v hrdle. Jeho chuťové vjemy sú natoľko vyvinuté, že dokáže rozoznať sladké medzi slaným a kyslým.

Čo tvojmu králikovi sprijemní život?

Aj keď sú králiky na neudržanie, keď sa im na ponúkne čokoláada a ďalšie sladkosti, neponúkaj im podobné lahôdky. Tôj miláčik by totiž mohol mať z podobných chuťoviek ťažké tráviace poruchy. Namiesto toho, sa radšej postaraj o zdravú, pestrú stravu...

Hmat

S pomocou hmatových fúzov, rozmiestnených po oboch stranách papuľky a okolo nošteka, nad očami a na brade, sa králiky orientujú v tme a môžu si presne zmerať šírku a výšku dutiny,ktorou sa chcú pretiahnuť.

 

Čo tvojmu králikovu sprijemní život?

Králik mimoriadne prežíva, keď sa pritúli k ostatním, pretože potom môže  pomocou kože celého tela vnímať vzrušenie z dotyku.Na veľa králikov pôsobí ukludňujúcim dojmom pohladkanie chovateľa.

 

Užitočné informácie:

Samica je gravidná - 28 dní

Mláďatá môžu opustiť samicu vo veku - 6 - 8 týždňov

Samice sa môžu páriť vo veku - 5 mesiacov

Samce sa môžu páriť vo veku - 8 mesiacov

Králiky celkom dorastajú vo veku - 15-18 mesiacov

Zvyčajná dĺžka života - 4-6 rokov a viac

TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok